KAM S TÍM?
Kam s tím -odkazy:
stavební i jiné odpady www.trideniodpadu.cz/kam-s-tim, společnost Ekokom o třídění zde.
PLAST a kompozity (směsné materiály) s plastem
Nové strategie Ministerstva životního prostředí a směrnice Evropské unie mohou výrobu plastu omezit, pokud se ovšem my, jako jedinci, sami nezamyslíme nad naším zacházením s plastovými obaly, pak i tyto instituce zmohou opravdu málo.
Jistě jste u třídění nejen plastového odpadu u vás doma narazili na nerudosvkou otázku - a kam s tím? je to směska materiálů!
Pokud je v předmětu k vyhození převážně plast a nedá se oddělit, pak patří do plastu. Na třídící lince ho stroj (nebo pracovník) do recyklace nepošle, skončí ve spalovně. Dnešní spalovny musí být vybaveny různými filtry a odlučovači nebezpečných látek, do ovzduší se tedy nedostanou. Dle poradců je to lepší varianta, než že převážně plastový výrobek skončí na skládce, v zemi, kde jeho rozložení bude trvat min 100 let.
PAPÍR - mastný, mokrý, znečištěný, ubrousky, papírové utěrky, kapesníky - takový papír nelze recyklovat! Patří do směsného komunálního odpadu.
Dále je důležité zavírat plastové kontejnery na papír. Pokud do kontejneru s papírem naprší, obsah skončí v komunálním odpadu. V zemi se sice rozloží daleko rychleji než plast, ale zvyšuje množství skládkovaného materiálu. Každý rok se legislativně snižuje množství komunálního odpadu na osobu a rok a poplatek za skládkování se každý rok zvyšuje. V důsledku dobře vytříděný, ale špatně uložený papír zvýší poplatek.
Nenechávejte odpad volně u kontejnerů; z hlediska obecně závazné vyhlášky o obecním systému odpadového hospodářství se jedná o přestupek zakládáním skládky a zároveň tím vzniká nepořádek, který nikdo z nás nemá rád. Úklid nakonec v poplatku za odpad zaplatíme všichni.
Proč třídit? Co do jakého kontejneru patří a co ne:
- světelné zdroje - wolframové žárovky, lineární, kompaktní úsporné zářivky či LED žárovky – recyklační dvůr, sběrné místo Ekolamp (od listopadu 2020)
- elektroodpad - velké i malé spotřebiče, recyklační dvůr-sběrné místo Elektrowin
- elektroodpad - malé přístroje, IT hardware, včetně baterií - červené kontejnery Assekol, na dvoře MÚ, za COOP, ulice V zahradách, Za parkem
- prošlá a nepotřebná (nevyužitá) léčiva odnášejte vždy zpět do lékárny; každá lékárna má povinnost zpětného odběru starých léků
Na dobřichovický recyklační dvůr NEPATŘÍ pneumatiky!
Recyklační dvůr nemá smlouvu o zpětném odběru pneumatik a protože jsou v našem okolí jiní odběratelé, společnost ETMA ji s městem neuzavře. Použité pneumatiky zdarma odebírají výrobci pneumatik, dále pneuservisy a další, registrovaní např. v kolektivním systému zpětného odběru ELTMA. Pneumatiky vám zdarma přijmou na sběrném dvoře v Řevnicích.